Nesouosost hřídelí je nejrozšířenější závada rotačních strojů, která má prokazatelné důsledky v podobě zkrácení životnosti ložisek, poškození ucpávek a vyšší spotřeby energie doprovázené zvýšenými vibracemi. Naléhavost správného ustavení souososti hřídelí stoupá společně s rostoucími otáčkami spojky. Pro správné provozní ustavení je třeba respektovat předepsané ustavení za studena. Jednou z neopominutelných skutečností je např. rozdílný teplotní růst jednotlivých částí stroje, který má výrazný vliv na ustavení stroje.

Ustavení hřídelí konvenčními metodami vyžaduje pečlivou i přesnou práci,zkušenosti a v neposlední řadě několik hodin času. Vznikne li jednoduchá anomálie, například v podobě volné patky (křivé dosedací plochy), je přesné a rychlé ustavení hřídelí (nesprávně hovorově vyvažování hřídelí) pomocí příměrného pravítka, spároměrek či úchylkoměrů velmi komplikované.

Ustavování hřídelí laserem
ustavení hřídelí laserem

K ustavení používáme přesný laserový přístroj firmy PRUFTECHNIK a nerezové podložky kalibrované tloušťky, které urychlí proces ustavení. S pomocí přesných laserových přístrojů je ustavení souososti hřídelí výrazně usnadněno. K dosažení požadované hodnoty ustavení i odstranění volné patky vám pomůže sofistikovaný software v přístroji. Vznik poruch, které bývaly nejčastější příčinou problémů je tím výrazně omezen.

Dosáhnete li správným ustavením hřídelí obecně doporučovaných hodnot (viz následující tabulka), jistě zaznamenáte nízké vibrace strojů a s tím i menší poškozování pružných částí hřídelových spojek, ložisek a čerpadlových ucpávek.

Tabulka tolerancí: Existuje lepší způsob
Tabulka tolerancí: Existuje lepší způsob

Ustavujeme laserem:  rychle, přesně, efektivně.

Zaujaly Vás tyto informace? Může se hodit Kontakt.